Kayıt Olan Her Müşterimize 10 TL İNDİRİM

Kozmetik Ürünlerinde Kullanılan Zararlı Kimyasallar

Saç bakım şampuan ve kremi, el sabunu, cilt losyonu gibi günlük hayatımızda sıkça kullandığımız kozmetik ürünlerde kullanılan zararlı kimyasal maddeler sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye atmaktadır. Bu zararlı kimyasal maddeler vücudumuza nüfuz ettiğinde tahriş, akne, alerji, iltihaplanma gibi birçok hastalığın yanında bazı kanser hastalıklarının da temelini oluşturmaktadır. Bu tür zararlı kimyasalların kullanımı sadece kullanıcının sağlığını değil, bu ürünlerin suya ve toprağa karışmasıyla çevreye de çok büyük tahribat yapmaktadır. Bulunduğumuz çevrenin, doğanın bozulması geleceğimizin bozulmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı olmak için hem beslenmemizde hem de kullandığımız kozmetik ürünlerde seçici davranmalıyız. Ne yazık ki bugün piyasada bulunan ve büyük beğeni toplayan kozmetiklerin çoğu sentetik ve toksik maddeler barındırmaktadır. Bu nedenle kozmetik ürünlerin zararları konusunda bilinçli olmak oldukça önemli.

Kozmetik Ürünlerde Kullanılan Zararlı Kimyasallar

En sık kullanılan zararlı kimyasallardan bazılarını ve vücudumuza verdiği zararlı etkilerini; siz bilinçli tüketicilerimizin bilginize sunuyoruz.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) ve SLES (Sodium Laureth Sulfate)

SLS ve SLES; şampuan, deterjan, diş macunu ve sabunlarda, köpürmeyi sağlama, yağlanmayı giderme ve kıvam verme amacıyla kullanılan anyonik sürfaktanladır. SLS’e bazı ciltlerde tahriş semptomları gösterdiği için  etilen oksit eklenerek ( bu madde de kanserojendir) daha yumuşak bir madde olan SLES yapılıyor. Etoksilasyon denen bu işlem sırasında ise 1.4 dioksan adlı yan bir ürün ortaya çıkıyor ve SLES’e ekleniyor.

Zararları
 • Göz ile temasta iritan özellikte olup, göz hücreleri tarafından anında emilir. Özellikle çocuklarda göz gelişimini engeller (çocuk şampuanlarında da bulunmaktadır).
 • SLS oldukça “sert” bir deterjandır – saçtaki yağları soyma eğilimindedir ve saç milini sertleştirir.
 • Saç derisini fazlaca kurutarak saç köklerine zarar verir ve saç dökülmesine yol açabilir.
 • Aynı zamanda cildi kurutarak ciltte iritasyona da yol açabilmektedir.
 • Sadece cildi tahriş etmekle kalmaz, aynı zamanda cilt tarafından da emilir. Endokrinde östrojen hormonunu taklit ederek üreme sistemini ve cinsel gelişimi engelleyebilir.
 • SLS’nin östrojen taklit edici etkileri de kansere sebep olabilir, meme ve yumurtalık kanseri gibi birçok kanserin doğrudan östrojen düzeyleri ile ilişkili olduğu bilinmektedir.
 • SLS, protein molekülünün yağda ve suda çözünür kısımları arasında kimyasal bir köprü oluşturur. Protein yapısını korumak için gereken hidrofobik kuvvetleri bozar ve moleküller çökerek onu işe yaramaz hale getirir.
  Bu etki genellikle geri dönüşümsüzdür.
  Bunun sonucunda, ilk olarak mevcut proteinler zarar görür ve vücudun ihtiyaç duyduğu iyileşme miktarında artışa yol açar. İkincisi, yeni proteinler zarar görebilir ve hücreler yapım aşamasındayken bozulabilir.
  Bu durum deri kanserinin erken evrelerine yol açabilmektedir.
 • SLES, merkezi sinir sistemi, böbrekler, karaciğer ve solunum sistemi üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Paraben

Paraben ve türevleri, kozmetik ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Maliyeti düşük olduğu için hemen hemen her kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. En sık kullanılan paraben türevleri; methylparaben,thylparaben, propylparaben, butylparaben benzylparaben dir.

Zararları
 • Paraben insanlarda hormon bozulmasına neden olur, parabenler östrojen hareketini taklit edebilir.
 • Üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir.
 • Alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menü